Results 2012-2013

Prescott Fall Classic (Prescott, AZ)
William Becker – First Place, Senior Mixed Sabre
Rui Li – Second Place, Senior Mixed Sabre
Gabe Armijo – Third place, Senior Mixed Sabre
Gabe Armijo – First Place, Junior Mixed Sabre
Sophie Keehan – Second Place, Junior Mixed Sabre
Emma Keehan – Third Place, Junior Mixed Sabre

North American Cup (St. Louis, MO)
Gabe Armijo – 26 Place, Men’s D1 Sabre
Donovan Deans – 31 Place, Men’s D1 Sabre
Emma Keehan – 9th Place, Women’s D1 Sabre
Sophie Keehan – 13th Place, Women’s D1 Sabre
 
North American Cup (Virginia Beach, VA)
Calvin Liang – 31 Place Men’s D1 Sabre
Sophie Keehan – 7th Place, Junior Women’s Sabre
Kimberly Young – 22 Place, Junior Women’s Sabre
Emma Keehan – 25 Place, Junior Women’s Sabre
Brianna Steele- 30 Place, Junior Women’s Sabre
Kimberly Young – 14th Place, Junior Women’s Epee
Gabe Armijo- 20 Place, Junior Men’s Sabre

North American Cup (Milwaukee, WI)
Sophie Keehan 7th Place, Division 1 Women’s SabreEmma Keehan – 23rd Place, Division 1 Women’s Sabre
Kimberly Young – 29th Place, Division 1 Women’s Sabre
William Becker – 1st Place, Veteran 40 Men’s Sabre
William Becker –  3rd Place, Vet Combined Men’s Sabre
Dan Corrigan – 3rd Place, Veteran 50 Men’s Sabre
Andreas Xagoraris – 3rd Place, Veteran 40 Men’s Sabre
Calvin Liang – 2nd Place, Division 2 Men’s Foil
Calvin Liang – 26th Place, Division 1 Men’s Sabre
Donovan Deans – 11th Place, Division 1 Men’s Sabre
Glen Liang – 16th Place, Vet Combined Men’s Sabre
North American Cup (Louisville, KY)

Calvin Liang – 1st place, Cadet Men’s Sabre
Calvin Liang – 9TH place, Junior Men’s Sabre
Emma Keehan – 1st place, Junior Women’s Sabre
Sophie Keehan – 10th place, Junior Women’s Sabre
Kimberly Young – 6th place, Junior Women’s Epee
Kimberly Young – 28th place, Junior Women’s Sabre
Gabe Armijo – 17th place, Junior Men’s Sabre
Kara Linder – 14th place, Youth 14 Women’s Sabre

Bernie Stein Memorial SYC (Chandler, AZ)

Luke Linder – 1st Place, Y10 Men’s Sabre
Noah Soqui – 8th Place, Y10 Men’s Sabre

Alexandra Schramm – 8th Place, Y10 Women’s Sabre

Sam Keehan – 7th Place, Y12 Men’s Sabre

Kara Linder – 2nd Place, Y12 Womens’ Sabre
Olivia Young – 6th Place, Y12 Womens’ Sabre
Kara Linder – 4th Place, Y14 Women’s Sabre
Junior Sabre World Cup (Chandler, AZ) – February 2-3

Calvin Liang- 17th Place, Men’s Sabre

Gabriel Armijo- 20th Place, Men’s Sabre

Rui Li – 36th Place, Men’s Sabre

Marty Janzen – 55th Place, Men’s Sabre

Brayden Slagowski – 56th Place, Men’s Sabre

 

Emma Keehan – Second Place, Women’s Sabre

Sophie Keehan – Third Place, Women’s Sabre

Brianna Steele – 10th Place, Women’s Sabre

Kimberly Young – 20th Place, Women’s Sabre

Emily Hoegh – 22nd Place, Women’s Sabre

Olivia Herpfer – 33rd Place, Women’s Sabre

 

Pan American Junior Championships (Puerto Rico) – February 7-11

Emma Keehan, Kimberly Young, Sophie Keehan – 2nd Place, Women’s Team Sabre

Sophie Keehan- Second Place, Women’s Sabre

Emma Keehan- Third Place, Women’s Sabre

Kimberly Young- 7th Place, Women’s Sabre

Gabriel Armijo – 15th Place, Men’s Sabre

 

2013 Junior Olympic Championships (Baltimore MD) February 15-18

Emma Keehan, Kimberly Young, Sophie Keehan, Brianna Steele- First Place– Team, Junior Women’s Sabre

Sophie Keehan – 5th Place, Junior Women’s Sabre

Emma Keehan – 6th Place, Junior Women’s Sabre

Kimberly Young – 11th Place, Junior Women’s Sabre

Brianna Steele – 50th Place, Junior Women’s Sabre

Olivia Herpfer – 121st Place, Junior Women’s Sabre

 

Calvin Liang – Second PlaceJunior Men’s Sabre

Gabrial Armijo 9th PlaceJunior Men’s Sabre

Rui Li – 57th PlaceJunior Men’s Sabre

 

Kara Linder – 59th Place, Cadet Women’s Sabre

Olivia Herpver – 89th Place, Cadet Women’s Sabre

 

Rain City Super Youth Circuit (Bellevue, WA)
Tressa Stevenson 12th place Youth 12 Women’s Sabre
Daniel Noble 6th place Youth 10 Men’s Sabre

 

2013 Division I National Championships

Sophie Keehan – 3rd Place Women’s D1 Sabre

Emma Keehan – 5th Place Women’s D1 Sabre

Kimberly Young – 8th Place Women’s D1 Sabre

Joe Pipkin – 11th Place Men’s D1 Sabre

Gabriel Armijo – 17 Place Men’s D1 Sabre

Donovan Deans – 19th Place Men’s D1 Sabre

Women’s Senior Team Sabre – 2nd Place

 
April Youth and Wheelchair NAC (Richmond VA)

Luke Linder – 8th Place Youth 10 Men’s Sabre

Kara Linder – 8th Place Women’s Youth 12 Sabre

Kara Linder – 30th Place Women’s Youth 14 Sabre

Olivia Young – 17th Place Women’s Youth 12 Sabre

Olivia Young – 31st Place Women’s Youth 14 Sabre

Gillian Harrill – 29th Place Women’s Youth 12 Sabre

Sam Keehan – 23rd Place Men’s Youth 12 Sabre

Women’s Youth 14 Team Sabre – 4th Place

 

2013 Cadet World Championship (Proec Croatia)
  • Calvin Liang – 18th Place Men’s Cadet Sabre

 

Coup Akropolis (Athens Greece)
  • Donovan Deans – 93th Place Men’s Individual Sabre
 
United States Summer Nationals Championships 2012
Dan Corrigan – 12th Place Vet 50 Men’s Sabre
Lloyd Wright – 26th Place Vet 50 Men’s Sabre
William Becker – 8th Place Vet 40 Men’s Sabre
Lloyd Wright – 117th Place Div III Men’s Sabre
Lloyd Wright – 110th Place Div II Men’s Sabre
Olivia Herpfer – 3rd Place Div III Women’s Sabre
Olivia Herpfer – 57th Place Div II Women’s Sabre
Sam Keehan – 23rd Place Y-14 Men’s Sabre
Luke Linder – 92nd Place Y-14 Men’s Sabre
Abby Zientek – 99th Place Cadet Women’s Epee
Sophie Keehan – 1st Place Div I-A Women’s Sabre
Kimberly Young – 2nd Place Div 1-A Women’s Sabre
Emma Keehan – 3rd Place Div 1-A Women’s Sabre
Brianna Steele – 33rd Place Div 1-A Women’s Sabre
Kimberly Young – 33rd Place Junior Women’s Epee
Kara Linder – 45th Place Cadet Women’s Sabre
Olivia Herpfer – 52nd Place Cadet Women’s Sabre
Olivia Young – 53rd Place Cadet Women’s Sabre
Gillian Harrill – 96th Place Cadet Women’s Sabre
Gabriel Armijo – 12th Place Div 1-A Men’s Sabre
Donovan Deans – 28th Place Div 1-A Men’s Sabre
Luke Linder – 2nd Place Y-10 Men’s Sabre
Keehan, Keehan, Steele, Young – 1st Place Senior Team Women’s Sabre
Abby Zientek – 80th Place – Y-14 Women’s Epee
Armijo, Becker, Deans, Liang – 2nd Place Senior Team Men’s Sabre
Gabriel Armijo – 3rd Place Junior Men’s Sabre
Calvin Liang – 70th Place Junior Men’s Sabre
Kara Linder – 12th Place Y-14 Women’s Sabre
Olivia Young – 30th Place Y-14 Women’s Sabre
Gillian Harrill – 70 Place Y-14 Women’s Sabre
Annika Wines – 82nd Place Y14 Women’s Sabre
Kaitlyn Becker – 99th Place Y14 Women’s Sabre
Sophie Keehan – 3rd Place Junior Women’s Sabre
Emma Keehan – 18th Place Junior Women’s Sabre
Kimberly Young – 23rd Place Junior Women’s Sabre
Brianna Steele – 61st Place Junior Women’s Sabre
Olivia Herpfer – 64th Place Junior Women’s Sabre
Sam Keehan – 13th Place Y-12 Men’s Sabre
Luke Linder – 25th Place Y-12 Men’s Sabre
Calvin Liang – 1st Place Cadet Men’s Sabre
Kara Linder – 6th Place Y-12 Women’s Sabre
Olivia Young – 16th Place Y-12 Women’s Sabre
Annika Wines – 28th Place Y-12 Women’s Sabre
Kaitlyn Becker – 34th Place Y-12 Women’s Sabre
Gillian Harrill – 51st Place Y-12 Women’s Sabre